Mucha domowa – czym żywi się ten pospolity owad?

Mucha domowa – czym żywi się ten pospolity owad?

Mucha domowa to jeden z tych owadów, z którymi większość z nas nie lubi mieć do czynienia. Pomimo, że nie odpowiada za częste i mocno swędzące ukąszenia, irytuje nas jego brzęczenie i przesiadywanie w pobliżu żywności. Można zaryzykować stwierdzenie, że zdecydowana większość z nas nie wie zbyt wiele o muchach domowych. Nie mamy pojęcia, czym się żywią i jak dokładnie są zbudowane. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się czegoś na temat tych owadów, z którymi mamy styczność przede wszystkim w miesiącach letnich.

Mucha domowa – najważniejsze informacje

Jak już zaznaczono na wstępie, muchy domowe to bardzo powszechne owady, zwłaszcza w lecie. Występują na całym globie, a więc także w Polsce. Samice tych owadów osiągają większe rozmiary niż samce. Tułów muchy domowej jest barwy szarej i można dostrzec na nim charakterystyczne podłużne pasy. Odwłok ma natomiast kolor szarożółty. Jeżeli chodzi o odnóża much domowych, zakończone są one tak zwanymi przylgami i drobnymi pazurkami. Uwagę najbardziej przykuwają oczy muchy domowej, które mają niezwykle duży rozmiar. Ich barwa jest natomiast czerwonobrunatna. Co ciekawe, pole widzenia u much wynosi 360 stopni. Oddycha ona przy pomocy tchawek. I choć może się wydawać, że muchy latają szybko, w rzeczywistości tak nie jest. Owady te latają z prędkością mniej więcej 9 kilometrów na godzinę. Jeżeli chodzi o długość życia, mucha dożywa najczęściej nie więcej jak 28 dni.

Jak rozmnażają się muchy domowe?

Warto wiedzieć nie tylko to, jak wygląda i czym żywi się mucha domowa, ale również to, w jaki sposób się ona rozmnaża. Co ciekawe, dojrzałość płciową muchy domowe osiągają już w 9 dniu swojego stosunkowo krótkiego życia. Samica składa zazwyczaj jaja do świńskiego kału. Jest ona w stanie złożyć nawet 100 jaj w ciągu dnia. Po niespełna dobie od złożenia jaj, wylęgają się larwy. To, jak szybko się rozwijają, jest w dużej mierze uzależnione od jakości nawozów, w których samica złożyła swoje jaja. W ciągu swojego cyklu rozwojowego, larwy much aż trzykrotnie linieją. Przepoczwarzenie trwa niespełna 10 dni i właśnie po tym czasie wylęgają się dorosłe owady. Już po paru minutach od przepoczwarzenia, owady są gotowe do lotu. Warto mieć świadomość tego, że muchy są w stanie stworzyć poważne zagrożenie epidemiologiczne. Przenoszą groźne choroby, takie jak między innymi dur brzuszny, cholera, polio, gruźlica czy salmonelloza. Oczywiście, najgroźniejsze choroby przenoszone przez te owady w krajach tropikalnych.

Jakie pokarmy są najbardziej interesujące dla much domowych?

Nie od dziś wiadomo, że muchy domowe najbardziej dokuczają nam w letnie, upalne dnie. Jak się okazuje, nie bez powodu. Przepadają one za intensywnie nasłonecznionymi powierzchniami. Owady te można zaobserwować na różnych roślinach, jak również na wielu meblach czy przedmiotach domowego użytku. Dla większości osób obecność much w domach i mieszkaniach bywa niesamowicie drażniąca. Nie ma się temu co dziwić, bo muchy mogą przesiadywać nie tylko na nas, ale i na naszej żywności. Aby lepiej zrozumieć te owady, dobrze byłoby dowiedzieć się, czym się one właściwie żywią. Warto zaznaczyć, że dorosła mucha domowa została wyposażona przez naturę w aparat gębowy liżąco-ssący. Dzięki niemu jest ona w stanie pobierać ze swojego otoczenia wszystkie interesujące dla siebie pokarmy. Mowa tu nie tylko o tych płynnych, ale i o tych stałych. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, w jaki właściwie sposób mucha spożywa stałe pokarmy. Otóż na początku zwilża je ona przy pomocy śliny, która też umożliwia wstępne ich strawienie. Zdecydowanie prościej rzecz ma się ze spożywaniem pokarmów typu płynnego. Owady te wsysają je bowiem bezpośrednio. Tak naprawdę, mucha domowa może spożyć wszystkie te pokarmy, którymi na co dzień odżywia się człowiek. Nietrudno się jednak domyślić, że owady te jedzą nie tylko zdatne do spożycia przez człowieka produkty. Odżywiają się również wieloma rozkładającymi się substancjami pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego. Bardzo często owady te żerują na różnego rodzaju odpadach gospodarczych. Jeżeli w pobliżu naszego domu znajduje się miejsce, w którym gromadzimy tak zwane mokre odpady, jak na przykład zepsute resztki jedzenia, możemy spodziewać się, że w letni, ciepły dzień zaroi się tam od much.

Jak zabezpieczyć swoją żywność przed muchami domowymi?

Jako, że mucha domowa żywi się wieloma produktami, po które my sami sięgamy, dobrze byłoby pomyśleć o tym, jak możemy je zabezpieczyć przed atakami tych natrętnych owadów. Na szczęście, nie jest to tak trudne, jak mogłoby się na pozór wydawać. Najlepiej byłoby oczywiście przechowywać żywność w szczelnie zamkniętych szafkach. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Muchy domowe mogą być najbardziej uciążliwe podczas imprez rodzinnych, zwłaszcza tych na świeżym powietrzu. Szczególnie mocno przyciągają je przekładane bitą śmietaną i innymi masami ciasta. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że słodkości są także niesamowicie kuszące dla os i pszczół. Są to owady znacznie niebezpieczniejsze od much, o ile dojdzie do ukąszenia. Dobrze byłoby więc zwracać uwagę na to, co wkładamy do ust. Jeżeli zależy nam na zabezpieczeniu żywności w trakcie imprezy, używajmy szklanych pater z kloszami. Dzięki nim, muchy domowe nie dostaną się do naszych ciast i deserów. Bardzo ważne jest również przykrywanie dzbanków z wodą, sokami i kompotami. W przeciwnym bowiem razie, ryzykujemy tym, że mucha wpadnie do środka. Popijanie napoi, w których utopił się jakiś owad raczej nie jest dla nikogo kuszącą perspektywą. Ważne jest także to, aby używać popularnych lepów na muchy. Można zakupić je zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Takie lepy są niesamowicie skuteczne i tanie. Warto także pomyśleć o zamontowaniu w oknach moskitier. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego. Niektórzy wyjątkowo nie przepadają bowiem za jakimikolwiek zabezpieczeniami w oknach. Warto byłoby także postarać się o to, aby nie wietrzyć pomieszczeń w ciągu dnia. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że natrętne owady nie wlecą do środka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *