Stawy kolanowe a kolarstwo

Stawy kolanowe a kolarstwo

Kolarze są szczególnie narażeni na uszkodzenie łąkotki. To dlatego, że jest to element stawu kolanowego, a ta część ciała pracuje intensywnie podczas jazdy jednośladem. Nierzadko dochodzi do kontuzji, których przyczyną są urazy mechaniczne, ale też przeciążenie czy zbyt mała ilość mazi stawowej, która jest niezbędna do prawidłowej pracy kończyn dolnych. Podczas jazdy na rowerze to właśnie nogi pracują najbardziej intensywnie, a każdy trening prowadzi do ich osłabienia, jeśli tylko kolarz nie przygotuje się do niego właściwie.

Kolarze muszą dbać o prawidłową dietę, ale też utrzymanie stawów kolanowych w najlepszej formie. Podczas jazdy na rowerze powinni stosować specjalne stabilizatory, które zapobiegną „wyskakiwaniu” kolana, jego „strzykania” czy blokady. Ochraniacze pozwolą również utrzymać łąkotkę w odpowiednim miejscu bez nawet minimalnych przesunięć bądź co gorsza, pęknięć.

Okazuje się jednak, że nikt z nas nie jest w stanie w 100% zapobiec ewentualnym uszkodzeniom łąkotki i stawu kolanowego. Niektórzy nie muszą nawet uprawiać kolarstwa, by cierpieć z powodu tego rodzaju dysfunkcji, która przeszkadza przecież w prowadzeniu codziennej aktywności fizycznej.

Działania profilaktyczne kolarzy

Oprócz zakładania stabilizatorów na kolana, kolarze muszą regularnie przeprowadzać specjalistyczne badania. Te mają wykluczać reumatyzm, osteoporozę czy zanik i zbyt małą produkcję mazi stawowej. Okazuje się, że to również ta dysfunkcja prowadzi do urazów kolan.

Uszkodzenie łąkotki można szybko zwalczać, a nawet do nich nie dopuszczać. Przyda się suplementacja naturalnych środków, które usprawnią produkcję mazi stawowej, zminimalizują ryzyko reumatyzmu, pozwolą sprawnie działać łąkotce.

Jak zauważyć pierwsze objawy urazu łąkotki?

Co ciekawe, uszkodzenie łąkotki nie muszą od razu dawać inwazyjnych dolegliwości czy unieruchomić pacjenta. Oczywiście są takie przypadki, w których uraz uniemożliwia chodzenie i przynosi ogromny ból. W większości przypadków taka dysfunkcja postępuje w czasie i najlepiej jest reagować na nią jeszcze w fazie początkowej. Ból pojawia się po dużym wysiłku fizycznym. Najpierw nie jest duży, dopiero później wzrasta, ale ustaje po odpoczynku w pozycji leżącej.

Prawdziwe problem pojawiają się, kiedy uszkodzenie łąkotki są na tyle duże, że pacjent nie może chodzić, ma zablokowane kolano, pojawia się zaczerwienieni i obrzęk. W takich przypadkach jedyną metodą ratunku jest rehabilitacja albo operacja stawu kolanowego. Podczas zabiegu pacjentowi zakłada się specjalną protezę albo uzupełnia niedobór mazi stawowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *