Badanie USG – przygotowanie

Badanie USG – przygotowanie

Okazuje się, że badanie ultrasonograficzne jest jednym z najczęściej realizowanych badań diagnostycznych. Może być w pełni refundowane, ale to niejedyna jego zaleta. Badanie USG jest po prostu niezwykle szczegółowe, a dzięki niemu rozpoznanie bądź wykluczanie ewentualnych chorób może być natychmiastowe. Medycy w polskiej służbie zdrowia to właśnie skierowania na badania usg wypisują najczęściej.

Warto podkreślić, że badanie usg posiada wiele zalet. Przede wszystkim dzięki niemu możliwa jest natychmiastowa i dokładna diagnostyka. USG jest w stanie wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany, w tym guzki. To zresztą dlatego jest podstawą w ramach rozpoznawania, wykluczania czy kontroli przebiegu leczenia chorób onkologicznych.

I to nie wszystko, bo jeszcze więcej zalet ma badanie USG. Warszawa i inne duże miasta w naszym kraju mogą potwierdzić, że ultrasonografy są łatwo dostępne i bez problemu można wykonać takowe badanie na NFZ bądź bez kolejek prywatnie.

Co ważne, badanie USG jest nieinwazyjne i bezpieczne dla ludzkiego organizmu i trwa od kilku do kilkunastu minut. Nie boli, a pacjent nie musi uprzednio się do niego jakoś specjalnie przygotowywać. Wystarczy, by skóra w miejscu, w którym przykładana jest głowica urządzania ultrasonograficznego, była czysta, niepodrażniona i niezraniona oraz zostanie na nią naniesiony specjalny żel, który ułatwi przewodzenie ultradźwięków.

Przeprowadzenie badania USG jest sposobem na wykrycie wielu chorób dotykających różne narządy. Dlatego wykonywane jest najczęściej usg piersi, jamy brzusznej, pęcherza. Wyniki badania w znaczny stopniu przyczyniają się do postawienia skutecznej diagnozy. Ponadto badanie USG odgrywa kluczową rolę podczas ciąży.

Badanie USG może być wykonywane wielokrotnie, zarówno u małych pacjentów, jak i tych dorosłych. Nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do jego realizacji. Specjalne przygotowanie do wykonania USG jest wdrażane jedynie w przypadku USG pęcherza moczowego. To przebiega w dwóch etapach – najpierw pacjent musi wypić znaczną ilość wody, by pęcherz był napełniony, później po wizycie w toalecie odbywa się drugi etap badania już opróżnionego pęcherza.

Co ciekawe, badaniu ultrasonograficznemu może być poddana niemalże każda część ciała i każdy organ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *