Jakie są rodzaje agregatów prądotwórczych?

Jakie są rodzaje agregatów prądotwórczych?

Podstawowy podział agregatów prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze-można powiedzieć,że każdy o nich słyszał,ale dokładnie nie,do czego one służą.Są to urządzenia ,które dostarczają nam energię elektryczną w momencie,kiedy zostajemy pozbawieni dostępu do prądu.Dzieje się tak zazwyczaj wskutek awarii sieci elektrycznej bądź prac serwisowych,wykonywanych przez elektryków.Wykorzystać je również możemy w miejscach,gdzie źródła stałego prądu w ogóle nie ma,np.pole kempingowe czy plac budowy.I w zależności od tego,gdzie i do czego będzie nam służył agregat prądotwórczy wyróżniamy dwie grupy urządzeń.Są to agregaty-inaczej generatory prądotwórcze jednofazowe i trójfazowe.Różnicę znajdziemy w budowie prądnicy agregatu. W prądnicach każdego typu znajduje się tzw. stojan i wirnik – oba te elementy są uzwojone. W agregatach jednofazowych stojan posiada jedno uzwojenie, analogicznie w agregatach trójfazowych występują trzy uzwojenia. Ma to wpływ na napięcie generowanego przez urządzenie prądu – w agregatach jednofazowych wynosi ono od 1 do 230 V, zaś w trójfazowych od 3 do 400 V.

Te pierwsze-jednofazowe sprawdzą się przy zasilaniu sprzętów,które mogą być podłączone do domowej sieci elektrycznej.Będą to wszystkie urządzenia elektryczne używane w gospodarstwie domowym,elektronarzędzia, sprzęt czy ogrzewanie elektroniczne.

Cena agregatu prądotwórczego może być naprawdę atrakcyjna,ale to urządzenie uboższe i pracuje krótko.Sprawdzi się w momentach,gdy tylko chwilowo zostaniemy pozbawieni dostępu do prądu.

Agregaty prądotwórcze trójfazowe potrzebne będą nam  przy zasilaniu silników trójfazowych, ogrzewania elektrycznego o dużej mocy oraz zaawansowanych elektronarzędzi,czyli w przypadku,jeśli potrzebujemy większej mocy lub potrzebujemy podłączyć do urządzenia więcej sprzętów.Jeżeli generator prądotwórczy okaże się za słaby,może dojść do za dużego obciążenia .Skutkiem tego może być brak  wytwarzanej energii bądź awaria sprzętu.

Agregat jako stałe czy rezerwowe źródło energii?

Drugim ważnym podziałem agregatów prądotwórczych jest podział ze względu na ich konstrukcję- przenośną bądź stacjonarną.

Te pierwsze, jak sama nazwa mówi,to poręczne urządzenia,które tworzą prąd w dowolnym miejscu, niezależnie od tego, gdzie się obecnie znajdujemy.Wykorzystuje się je najczęściej w sytuacjach awaryjnych,gdzie mają zastępować chwilowe przerwy w dostawie prądu,np. w domu.Możemy wykorzystać je m.in. do utrzymania pracy instalacji domowych takich jak alarm czy ogrzewanie do momentu,aż awaria sieci elektrycznej zostanie usunięta.

Agregaty stacjonarne to urządzenia o dużo większych gabarytach i mocy.Sprawdzają się bardzo dobrze przy zasilaniu całych obiektów w miejscach pozbawionych całkowicie dostępu do prądu.np.na statkach,które nie posiadają własnego źródła prądu.Instalacja stacjonarnego generatora prądotwórczego okazuje się również praktycznym rozwiązaniem w przypadkach,kiedy to brak prądu mógłby całkowicie sparaliżować pracę, a co za tym idzie

przynieść straty finansowe firmie.Są to przede wszystkim wszelkiego rodzaju zautomatyzowane zakłady przemysłowe.

Źródło energii generatora prądotwórczego

Żeby wytworzyć prąd agregat prądotwórczy sam potrzebuje energii.Jest to kolejne kryterium podziału urządzeń.I tak dzielimy generatory prądotwórcze na te,które energię pobierają ze specjalnych akumulatorów i na te zasilane paliwami-np. benzyną, ropą czy gazem.

Agregaty zasilane akumulatorami są zazwyczaj tańsze i bezpieczne,stosowane we wnętrzach ale są niestety też mniej wydajne.Te zaś na paliwa wytwarzają dużo więcej energii  i mogą zasilać wiele urządzeń.Ich wadą jest jednak to,że są bardzo głośne i wytwarzają dużo spalin.Dlatego też umieszcza się je poza zamkniętymi pomieszczeniami.W przeciwieństwie do tych akumulatorowych ,które posiadają panel sterowania ,uruchamia się je poprzez ręczny rozruch silnika.

Artykuł sponsorowany: najlepsze agregaty prądotwórcze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *