Wyjazdy do pracy za granicę. Warto?

Wyjazdy do pracy za granicę. Warto?

Polacy chętnie i często wyjeżdżają do pracy za granicę do naszych zachodnich sąsiadów. Wyjazdy do Niemiec czy Włoch są bardzo popularne. Kilka lat temu niezwykle popularnym kierunkiem wyjazdów była Wielka Brytania. Wyjazd niekoniecznie musiał oznaczać karierę “na zmywaku”. Jakie motywacje mają Polacy, którzy wyjeżdżają za granicę do pracy i czy można jechać do takiej pracy bez znajomości języka obcego?

Wyjazdy wakacyjne

Wiele osób wyjeżdża za granicę na krótki okres czasu, aby szybko i łatwo zarobić trochę więcej pieniędzy niż w kraju. Słowa “szybko i łatwo” niekoniecznie oddają rzeczywistość. Wielu studentów, którzy cieszą się dobrym zdrowiem, wyjeżdża, aby mieć pieniądze na opłacenie kolejnego roku studiów, utrzymania, zakupienia jedzenia i zapłacenia na czynsz w wynajmowanym na czas studiów mieszkaniu. Najczęściej wyjeżdżają oni do takich prac jak kelnerowanie czy prace fizyczne przy zbiorze owoców. Taka praca za granicą bez języka obcego jest możliwa. Często wyjeżdża się nie samotnie, lecz z kimś bliskim, chłopakiem, dziewczyną, mężem, żoną, kolegą czy współlokatorem. Zawsze można również skorzystać z usług specjalnej agencji, która pośredniczy w tego typu wyjazdach. W wielu grupach społecznych wyjazdy zagraniczne zarobkowe są niezwykle popularną formą nie tylko zarobienia pieniędzy, ale też przeżycia fajnej przygody. Lata młodości to najlepszy czas na przeżywanie takich przygód i poznawanie świata.

Zarobić na rodzinę

W późniejszych latach bowiem człowiek zazwyczaj ustatkuje się, zakłada rodzinę i priorytety się zmieniają. Wtedy również często pojawia się decyzja o wyjeździe zarobkowym za granicę. Tutaj nie wchodzi już w grę chęć przeżycia przygody, ale raczej szybkie zarobienie pieniędzy, potrzebnych w kraju na przykład na budowę domu lub zakup mieszkania. Praca za granica bez jezyka jest możliwa zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny, trzeba jednak dobrze jej poszukać. Warto mieć świadomość, że przynajmniej podstawowa znajomość języka obcego, języka kraju do którego wyjeżdżamy, wiele ułatwia. Kiedy jednak życie zmusi nas do wyjazdu za granicę, a nie znam języka obcego, nie załamujmy się. Praca za granicą bez znajomości języka może okazać się strzałem w dziesiątkę, chociaż oczywiście taki krok wymaga dużej odwagi i wcale nie jest łatwo go podjąć. Wydaje się, że młodzi częściej podejmują takie ryzyko, niż ludzie starsi.

O pracy za granicą krąży wiele opowieści, zarówno dobrych jak i złych. Niektórzy przedstawiają pracę za granicą wyłącznie w dobrym świetle, a inni wręcz przeciwnie, mówią o niej same złe rzeczy. Różne są też motywacje osób, którzy głoszą takie teorie. Jedni chcą czasem zniechęcić innych do wyjazdu, nie chcą, aby ktoś odniósł sukces. Bywają ludzie zazdrośni. Nie ma w tym nic dziwnego, tak było od zarania dziejów, jest i będzie. Można przewidywać czy trend wyjazdów zarobkowych za granicę będzie malał czy rósł. Wydaje się jednak, że ciągle będziemy wyjeżdżać za granicę do pracy. Czasem naszą motywacją będą tylko pieniądze, a czasem również chęć przeżycia dużej przygod

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *